LIONS RØDE FJÆR: Vi heier på alle kreative krefter

Publisert av Vibeke Katrine Aasland den 12.11.25.

Det er en glede å bli møtt med så mye entusiasme i møter med mulige samarbeidspartnere og de Lions-medlemmene jeg har møtt så langt. Lions-kraften gir oss i hovedkomiteen energi. 

Det sier leder av hovedkomiteen for Lions Røde Fjær 2027 (LRF2027). Selve aksjonsuka er uke 10 i 2027, men aksjonen er dratt i gang med flere arbeidsmøter i hovedkomiteen med konstruktive diskusjoner og innspill. 

Hammer, innsamlingsleder Aleksander Paulsen og sponsor- og samarbeidsansvarlig, Tor Sveinung Simones er opptatt av at LRF 2027 skal leve fra nå til selve aksjonsuka. 

Heier på proffer

Komiteen har diskutert en rekke tiltak og var inne på tanken om et landsomfattende LRF-lotteri med feite gevinster. Denne ideen ble lagt dødt fordi et slikt lotteri ville forstyrre alt det gode arbeidet som gjøres ute i klubbene.

Vi har valgt å heie på det klubbene er gode til med ønske om at det kan generere inntekter også til Lions Røde Fjær. Det er så fantastisk mange fine tiltak som presenteres og som klubbene kan til fingerspissene. Dette er gullet i Lions og trolig også for LRF, mener Hammer.  

Hammer oppfordrer alle klubbene til å invitere alle sine medlemmer til en Facebook-gruppe med mange forslag til aktiviteter: Forum for aktiviteter i Lions  - GAT. Det er i dag bare 691 medlemmer i denne FB-gruppen og Hammer håper det skal være minst 2000 Lions med i gruppa når 2026 ringes inn. I tillegg har hovedkomiteen etablert en idéliste for tiltak om noen skulle ha behov for innspill. Den distribueres til alle klubbene. 

Tenker alternativt

Komiteen tenker alternativt når det gjelder inntekter og jobber med flere sosiale sponsorer som gjennom sine produkter eller tjenester kan gi betydelige inntekter.

Vi er i dialog med en produsent av eplemost på kartong, og vi håper det vil være mulig å få til en gullkantet avtale med et mulighetsrom på 5-7 millioner, men jeg understreker at ikke noe, bokstavelig talt, er i boks. Vi har flere slike muligheter på papiret og skal forfølge dem både inn i Stortinget, næringslivet, idretten og organisasjoner med mennesker med nedsatt funksjonsevne som målgruppe, sier Hammer. 

Tor Sveinung Simones er ansvarlig for sponsorer og samarbeidspartnere, og håper medlemmene i Lions kan bidra med gode partnere.

Jeg vil tro at mange i Lions-nettverket med 7200 medlemmer har kontakter og bekjentskaper som kan få åpnet dører. Vi ønsker oss innspill på mail til meg på tssimo@gmail.com. Det å tenke alternativt er viktig, se muligheter og gripe dem. Hjelp oss fram og bidra gjerne til at dører kan åpnes, sier Simones. 

Kostnadskutt er smart

Komiteen ser ikke bare på inntekter, men vurderer hvordan Lions kan bidra til å redusere byggekostnadene gjennom gode leverandøravtaler. Lions-huset på Notodden Energi Arena Grønkjær er kostnadsberegnet til 31,5 millioner kroner.

Kan vi finne gode leverandører, er det nettoinntekt. Jeg tror mange av Lions-medlemmene kan ha kontakter som gjør dette mulig, mener Alexander Paulsen, innsamlingsleder i LRF 2027.

Dette går inn i arbeidet med LRF når spesifikasjonen for bygget foreligger.

Komiteen er opptatt av å spille på hele det fantastiske og sterke nettverket Lions representerer. Dette er kraften i Lions  vi står sammen og skal levere her som vi gjør på en rekke områder til beste for våre målgrupper. 

La ideutveksling være en vesentlig del av LRF. Sammen er vi sterke og vi vil flytte grenser, sier Hammer.

Booker besøk

Jeg har som målsetting å besøke alle distriktene med informasjon og dialog. Jeg er også opptatt av å møte i sonemøter i den grad jeg har kapasitet, så det er bare å ta kontakt på jens.marius1960@gmail.com

Lions skal vise vei med det som skal bli Norges første parasenter hvor funksjonsfriske og mennesker med nedsatt funksjonsevne kan trene sammen, høste av hverandre og knytte sosiale kontakter som beriker livet. Nøkkelord er likeverd, integrering og samhold.

Om Lions Røde Fjær 2027

Mål: Bygge overnattingshus med 40 universelt tilpassede rom med sengeplass også til ledsager/pårørende. 

Areal: 1250 kvadratmeter fordelt på to etasjer. 

Kostnad: 31,5 millioner. 

Innsamlingsmål: 29 millioner

Beliggenhet: Mellom Notodden og Bø i Telemark med 2,15 timer fra Gardermoen, 1,5 timer fra Oslo. 

Kommunikasjon: bil, ekspressbusser, tog med Sørlandsbanen og stedet har også egen flyplass.

Kategori: Anlegget skal være et nasjonalt Vi-senter for mennesker med nedsatt funksjonsevne hvor fysisk trening og sosiale verdier skal dyrkes. Det første i sitt slag i Norge med aktivitet vinter og sommer. 

Lions Røde Fjær 2027 hovedkomite

Kontakt: lrf2027@lions.no

Leder: Jens Marius Hammer

Innsamlingsleder/koordinator: Alexander Paulsen

Partneransvarlig: Tor Sveinung Simones

Økonomi/sekretær: Gunnhild Rein Almås

Sosiale medier/markedsføring: Vibeke Aasland

Hovedansvarlig: Hroar Thorsen

I tillegg innkalles guvernørrådsleder, assisterende guvernørrådsleder 1 og assisterende guvernørrådsleder 2 til alle møter.