Lions Telerosa Notdden vår så heldig å få et ekslusivt fordrag av Cato Zahl Pedersen på medlemsmøte 11.04.2018 hvor han fortalte fra sitt liv det var interessant.
Herreklubben på Notodden var også invitert. Vi ble severt et nydelig koldtbord fra lokal leverandør.
Bildet over viser vår president Siri Pedersen sammen med Cato Zahl Pedersen.
Han hadde også med boken han har skrevet og mange nyttet anledningen til å kjøpe boken å få en personlig hilsen fra Cato.
Vi er nå på vårt 3. år i distriktsprosjektet vårt for de brann- og sårskadde barna og ungdommene i Afrika.
Her er 5 historier om barn og voksne som er hjulpet I løpet av året:
Tesfaye er fra Gamogofa regionen, Wurchilema. Han er nå 12 år gammel. Tesfaye ble utsatt for en flammeskade da han bare var 8 måneder gammel.
Det var åpen grue i huset hvor de laget mat. Moren gikk ut noen få minutter, og Tesfaye var nær gruen. Han hadde krabbet mot bålet, og tatt i det med sin høyre arm.
Han ble med en gang fraktet til helsesenteret og fikk bandasje. Men senere fikk armen sammenvoksninger ved albuen med kontrakturer.
Nylig ble foreldrene til Tesfaye anbefalt at gutten deres burde bli behandlet av CBWCF, da de møtte en forelder som selv hadde en brannskadet gutt som var til behandling hos CBWCF sitt team.
Dette var skrevet 30. august 2017, og da hadde Tesfaye nylig fått sin første operasjon for sine brannskader av legene ved CBWCF.
Semira er fra Harar regionen, Diredawa. Semira og moren hennes er husløse, og de sover ute, på en veranda.
En uke tidligere, mens de sov, kom en hyene og beit tak i hodet til Semira. Moren og folkene rundt våknet opp, og strevde med å få løst Semira fra hyenens grep. Til sist, fikk de løs Semira fra hyenen.
Men hun var alvorlig såret i hodet av hyenebittet. Halve hodeskallen og ansiktet var spist av hyenen. Hun hadde også mistet hennes venstre øye.
Semira ble fraktet til det næreste sykehuset, og ble derfra øyeblikkelig sendt videre til Cure hospital for å få hjelp av CBWCF.
Plastikkirurg ved Children’s Burn & Wound Care Foundation ga henne nødvendige operasjoner. Hun hadde intensiv behandling og oppfølging av CBWCF teamet.
Etter behandlingene har Semira hatt bra rehabilitering, og hun har kunnet dra tilbake i en bedre tilstand.
Bekele er fra Walita, Sodo i Etiopia. Han var bare 2,5 år da han var utsatt for en brannskade. Nå er han blitt 40 år.
Han husker ikke noe fra ulykken, men moren hans har fortalt at klærne hans tok fyr, og han fikk en alvorlig brannskade. Han fikk sårstell på to sykehus, men fikk sammenvoksninger på halsen og nedover venstre overarm.
Han kom i 2017 til Mother Theresa Center i Addis Abeba, og fikk da kontakt med Children’s Burn og på Cure hospital ble han operert.
Sammenvoksningene ble løst opp, hudtransplantasjoner gjort, og han fikk operasjoner og sårstell for å kunne bli så bra som mulig.
Han ble fulgt opp i en måneds tid, og da kunne han dra hjem igjen til gården sin der han dyrker søtpotet, en type banan, og grønnsaker. Han har 3 barn.
Feysel fikk en flammeskade forårsaket av åpen ild da han var 2 år gammel. Da bodde han i Silte, Werabe regionen, på landsbygda ca. 200 km fra Addis Abeba.
Feysel husker ikke hvordan han brant seg, men broren hans forteller oss (Children’s Burn & Wound Care Foundation) historien.
Feysel var kun 2 år, og tok handen sin inn i den åpne flammen. Det brant i grua fordi det ble kokt mat. På den tiden fikk han ingen behandling for dette, så hans fingre grodde sammen og de fikk kontrakturer.
Når en nabo nå ser dette, forteller naboen foreldrene hans at Feysel burde dra til Cure Hospital for å få hjelp. Dette gjorde de, og Feysel kom til Addis Abeba,
og hans første finger ble løst opp og operert av lege av stiftelsen Children’s Burn & Wound Care Foundation.
Mesel er fra Gonder regionen, Hibinet. Hun fikk en flammeskade da hun var et barn. Hun husker ikke ulykken selv, men som foreldrene forteller, var hun sammen med bestemoren i huset.
Det var en åpen ild hvor de forberedte matlaging. Bestemoren så ikke Mesel som gikk mot bålet, og hun falt inn i flammene. Hennes høyre hånd ble sterkt forbrent.
De tok henne til et lokalt sykehus hvor hun fikk bandasjer på sårene. Senere fikk hånden, albuen og fingrene sammenvoksninger og kontrakturer.
Nylig kom hun til Addis Abeba for å besøke tanten sin, og naboene der foreslo for henne å dra til Cure hostpital.
På Cure har Mesel fått løst opp kontrakturene, fått operasjoner av CBWCF, og er nå i stor bedring.
Mesel gikk på skolen i 3. klasse, men hun sluttet på grunn av mobbing for 3 år siden.
Mesel lovet nå og fortsette på skole og utdanning, når undervisningen starter igjen, etter hun er ferdig med brannskadebehandlingen.
Lions Norge blitt tildelt 500.000 kroner fra Gjensidigestiftelsen i forbindelse med deres juleaksjon. Det er første gang Lions har søkt, og pengene fordeles til de 13 klubber rundt om i landet som har vært med på søknaden.
Lions klubbene og Rotary på Notoddden samarbeider om dette arrangementet her er det ordfører Gry Blöchlinger som kutter snoren og løpet er i gang.
Lions Telerosa's medlemsmøtet i april ble hold på grendehuset i Gransherad.
Foredragsholder Øystein Haugan
Det var veldig mye fine salgsvarer og lopper som gikk unna i løpet av dagen.
Eva Meyer fikk 10 års utmerkelse på Lions Telerosas medlemsmøte 12.10.2016.
Arbeidet pågår for fullt med både loddsalg og produksjon av egne ting til julemessen.
Hvert år deler Lions Telerosa ut jordbær til sykehjemmene noe som blir tatt godt imot av brukerne.
President i Telerosa Ingerid Gurine Strand takket Arne Kolsrud en av fadderne som var med på stiftelsen av klubben.
Lions Notodden herreklubb, Rotary og Lions Notodden Telerosa samlet inn
over 200 000 på årets WALK and RUN arrangement på Notodden.
Vi hadde besøk av Generalsekretær Heidi Lill Mollestad Oppegaard som var med på å støttet IR prosjektet.
Under banketten på Lions Riksmøte i Sarpsborg lørdag 28. mai, fikk to av distriktets ivrigste Lions-damer tildelt hver sin pris:
Marit Odden fra LC Drangedal ble tildelt distriktets Ildsjel-pris, og Solbjørg Kolsrud fra LC Notodden/Telerosa ble tildelt Lions-krystallen.
Nok en gang er det Walk and Run på Notodden, mandag 30. mai kl 18 blir det igjen arrangert.
Dere som har lyst til å KOMME OG DELTA på Notodden er hjertelig velkomne! I fjor var det flere Lionsklubber som arrangerte fellestur til Notodden på arrangementet, kanskje din klubb også blir med i år?
Og i år kommer også Lions generalsekretær Heidi Lill.
Kan du ikke delta fysisk selv, er det ikke et hinder for å delta!
Sett inn et valgfritt beløp på kontonr. 1503.31.37203, og merk innbetalingen med navn og klubb!
På Lions Telerosa's møtekvelde 16.03.2016 hadde vi besøk av 2 konsulenter fra Mary Key.
Kristin P. Mustikay, Vilde Kvernstuen Grimsrud og Ellen Kittilsen reiste til Addis Abeba med mange sokker i bagasjen som elever ved vidregående skole hadde strikket selv.
De hadde også med andre gaver.
Lions / Telerosa hadde sin årlige julemesse / loppemarked på Sangerheimen i Notodden
15 glader Teleroser reiste på tur
Informasjonsmøte i Lions Telerosa
Vi hadde 3 jubilanter i klubben i september:
Nytt medlem i Notodden Telerosa.
WALK AND RUN NOTODDEN 01.06.2015
Walk and run er et tiltak for å skaffe penger til operasjoner for barn som har blitt brannskadde i Etiopia.
Fra 2015 til 2018 har hjelp til brannskadde barn blitt et Lions IR distrikts prosjekt det betyr at
kr. 100,00 fra vert medlem i distriktet går til dette formålet. Det blir ca. kr. 600.000,00 til sammen over 3 år som redder ca. 100 brannskadde barn i Etiopia.
Arrangementet i går var meget vellykket det var mange lag, foreninger og enkeltpersoner som møtte opp for å støtte og det ble samlet et kom inn ca. kr. 155.000,00 i dag veldig bra.
Turmuligheter i område rundt Notodden.
Etter møtet i mars 2015 hadde vi flotte foredrag med bilder fra delegatene til Etiopia.
To nye medlemmer ble opptatt på møte i mars idet var:
VI ønsker Eva Odden Martinsen velkommen som nytt medlem.
Hilde fikk nålen som bevis på Telerosas julemøte 3 desember den ble overrakt av president Ingrid gurine Strand
Solbjørg Kolsrud ble tildelt utmerkelsen Melvin Jones Fellowship.
Vi fikk besøk av DG på møte vårt i november han holdt fordrag om sin peride som dykker på oljeplatformer i forskjellige deler av verden. Det var et veldig interssant foredrag som fikk oss til å forstå hvor farlig det var å være dykker . Stor takk til Geir
3 medlemmer i Lions Telerosa fikk tildelt pris for godt utført arbeid for klubben i år.
Medlemmene er Hilde Faye-Lund ( ikke tilstede) Kath Marion Torsdal og Randi Skonseng.
Presidenten Ingrid Gurine Strand ovelerverte utmerkelsene.
Kari Myrene ble ønsket velkommen i klubben av president Ingrid Gurine Strand. Fadder for Kari er Mette Kårstein.
Notodden Telerosa fikk mange fine premier fra lokale kunstnere og loddesalget gikk bra i ukene før selve kvelden vi fikk inn ca. 30 000,00 som skal øremerkes unge i Notodden.
Kaja Engevik ble opptatt som nytt medlem på julemøte 11.12.2013, Solbjørg Kolsrud var fadder
vi ønsker Kaja velkommen til klubben.
Notodden Telerosa hadde sin juleavslutning på Bratterein 11.desember.
Det var god oppslutning av medlemmer og vi fikk servert nydelig mat. Det vanket også julepresanger til alle og som vanlig sang vi kjente og kjære julesanger.
Vi fikk også besøk av gruppen Resiliens fra Notodden som sang mange fine sanger for oss som takk for at vi har støttet de direkte og gjennom Kilden.
Støtt opp om Lionsklubbene i Notoddens aksjon for brannskadde barn og unge i ETIOPIA.
Tidligere internasjonal direktør nå visepresident Jørn Andersen fra Danmark overrakte Solbjørg Kolsrud Lions Telerosa diplom for hennes arbeid med KVINNER I LIONS. De kreative damene lagde et lappeteppe hvor inntektene 35.000,00 ble gitt til Stine Sofie Stiftelsen.